АНАЛІЗ ДОСВІДУ БОЙОВОГО ЗАСТОСУВАННЯ БЕЗПІЛОТНИХ ЛІТАЛЬНИХ АПАРАТІВ ПРОТИ ЗЕНІТНО-РАКЕТНИХ КОМПЛЕКСІВ У ВІЙСЬКОВОМУ КОНФЛІКТІ В НАГІРНОМУ КАРАБАСІ

Автор(и)

  • Чередниченко О. Ю. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут
  • Процюк Ю. О. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут
  • Шемендюк О. В. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут
  • Лебідь Є. В. Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут

DOI:

https://doi.org/10.58254/viti.2.2022.10.70

Ключові слова:

безпілотний літальний апарат, протиповітряна оборона, протидія безпілотним літальним апаратам, зенітно-ракетний комплекс, зенітний ракетно-гарматний комплекс, зенітно-артилерійський комплекс, бойова ефективність, бойова живучість

Анотація

Аналіз останніх військових конфліктів і локальних війн в Україні, Сирії, Лівії та інших регіонах планети наочно демонструє, що практично в кожному з них має місце новий формат ведення бойових дій, руйнуються класичні уявлення про форми та методи збройної боротьби на полі бою, вносяться суттєві корективи у стратегію і тактику досягнення переможних для кожної сторони результатів. Одним із них став так званий “карабаський конфлікт” між Вірменією та Азербайджаном за контроль над територією Нагірного Карабаху. Події вересня –листопада 2020 р. в науковому середовищі отримали назву “війна дронів”. Саме завдяки сучасним дронам Азербайджан завоював перевагу в повітрі та використав її для досягнення стратегічної переваги у війні. Сучасні безпілотні літальні апарати (БпЛА) здатні не лише ефективно виявляти противника вдень та вночі, наводити на нього власні вогневі засоби, але й самостійно знищувати його на значній відстані від поля бою.

У статті розглянуто застосування масованого нальоту БпЛА проти зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) протиповітряної оборони (ППО) у військовому конфлікті на території Нагірного Карабаху. Таке застосування БпЛА на засоби ЗРК ППО призвело до швидкого вичерпання їх бойового ресурсу і, як наслідок, подальшої нездатності цих комплексів вирішувати завдання за своїм призначенням. Аналіз результатів бойового застосування засобів ППО проти сучасних БпЛА показав, що дальність виявлення ЗРК апаратурою БпЛА стала порівняно однаковою, а часом і перевищує її. В ході військового конфлікту в Нагірному Карабасі була розроблена нова тактика застосування БпЛА, яка дозволяє забезпечити гарантоване ураження ЗРК і тим самим здійснити функціональне придушення системи ППО і забезпечити завоювання переваги в повітрі. Для науково-обґрунтованого підтвердження можливості успішного знищення зенітного ракетно-гарматного комплексу (ЗРГК) групою БпЛА проведено аналітико-імітаційне моделювання та зроблені відповідні висновки для вирішення військового конфлікту на Донбасі.

Посилання

  1. Ростопчин В. В. Ударные беспилотные летательные аппараты и противовоздушная оборона – проблемы и перспективы противостояния // ResearchGate. URL: https://www.researchgate.net/publication/
    331772628_
    Udarnye_bespilotnye_letatelnye_apparaty_i_protivovozdusnaa_oborona_problemy_i_perspektivy_protivostoania.
  2. Аксенов П. Война дронов в Карабахе: как беспилотники изменили конфликт между Азербайджаном и Арменией // BBC News. URL: https://www.bbc.com/russian/features-54431129 (дата звернення: 06.10.2020).
  3. Рожин Б. Нагорный Карабах стал первой войной эпохи ударных беспилотников // Федеральное агенство новостей. URL: https://riafan.ru/1320335-nagornyi-karabakh-stal-pervoi-voinoi-epokhi-udarnykh-bespilotnikov (дата звернення: 12.10.2020).
  4. Тучков В. Воздушную фазу битвы за Карабах Ереван уже проиграл // Свободная Пресса. URL: https://svpressa.ru/war21/article/277832/ (дата звернення: 06.10.2020).
  5. В Карабахе турецкие Bayraktar TB2 уничтожили советские “Осы” и “Стрелы” // Lenta.ru. URL: https://lenta.ru/news/2020/09/29/bayraktartb2/ (дата звернення: 29.09.2020).
  6. В Сети появились снимки уничтоженного ЗРС С-300 ВС Армении // Военное обозрение. URL: https://topwar.ru/176473-v-seti-pojavilis-snimki-unichtozhennogo-zrs-s-300-vs-armenii.html (дата звернення: 26.10.2020).
  7. Даманцев Е. Беспрепятственное поражение радара 36Д6 и самоходной ПУ 5П85С армянского
    С-300ПС: повод для пафосных реляций азербайджанских СМИ или очередные заблуждения? // Военное обозрение. URL: https://topwar.ru/176019-besprepjatstvennoe-porazhenie-radara-36d6-i-samohodnoj-pu-5p85s-armjanskogo-s-300ps-povod-dlja-pafosnyh-reljacij-azerbajdzhanskih-smi-ili-ocherednaja-porcija-nelepyh-zabluzhdenij.html (дата звернення: 14.10.2020).
  8. Тимохин А. Решение проблемы «насыщающих» атак ПВО // Военное обозрение. URL: https://topwar.ru/157073-reshenie-problemy-nasyschajuschih-atak-pvo-ono-est-i-nad-nim-rabotajut.html (дата звернення: 22.04.2019).
MITIT_10_2

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-11-14